Cathe Friedrich Forums

Want our Forums on the go?
Get Cathe’s forum on your mobile device.

 

Go Back   The Cathe Nation > Nutrition Forums > Diet and Nutrition

Diet and Nutrition General discussion about diet, weight loss, nutrition and healthy eating.

Eating Healthy on a budget of $400 a month

This is a discussion on Eating Healthy on a budget of $400 a month within the Diet and Nutrition forums, part of the Nutrition Forums category;; Is it possible for a family of 4 to eat healthy with just $400 a month? I'm so tired of ...

View Poll Results: Is it possible for a family to eat healthy on a budget of $400 a month?
Yes 27 54.00%
No 23 46.00%
Voters: 50. You may not vote on this poll

Reply
 
LinkBack Thread Tools Display Modes
  #1  
Old 07-21-2008, 06:36 AM
laperez25's Avatar
Cathlete
laperez25's Profile Fields
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 520
Question Eating Healthy on a budget of $400 a month

Is it possible for a family of 4 to eat healthy with just $400 a month? I'm so tired of eating unhealthy and I have made a commitment that I need to eat healthy in order to get toned up. I workout 6 days a week, but not seeing results I would like too. Thanks
Reply With Quote
  #2  
Old 07-21-2008, 06:56 AM
ldy_solana's Avatar
Cathlete
ldy_solana's Profile Fields
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,753
Blog Entries: 6
Default

if you are lucky enough to get amish and farmer's markets sometimes you can go a long way for a little. i always keep an eye on sales and mark downs at the store. lately i have had the chance to shop in bulk esp for my meats and poultry and other items i know i use alot of. that will help me carry through the month. also some amish markets have closeout bargins. sam's no longer carried curves snack bars and i got two boxes with a total of 48 bars for $5 at an amish market. i also found 100 calorie snack pack granola bars 32 count for $5 to use as treats for viola. 100 calories slightly less sugar and comes in oreo,chips ahoy, and nutter butter. a much better option over the cookies for viola LOL. plus i am helping a local business so that is a good feeling too. amish stores will have good stuff like barley and fresh couscous.i have no shame shopping big lots either for non-perishables like pasta sauces, just read labels b/c some products are high in sugar/salt and some are not. we are forunate to have a lot in our area so i shop wisely and somehow i still manage LOL.

kassia
__________________
FITNESS SECTION OF MY WEBSITE

"YOU CAN'T HAVE EVERYTHING,WHERE WOULD YOU PUT IT!"
Reply With Quote
  #3  
Old 07-21-2008, 07:00 AM
laperez25's Avatar
Cathlete
laperez25's Profile Fields
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 520
Default

Quote:
Originally Posted by ldy_solana View Post
if you are lucky enough to get amish and farmer's markets sometimes you can go a long way for a little. i always keep an eye on sales and mark downs at the store. lately i have had the chance to shop in bulk esp for my meats and poultry and other items i know i use alot of. that will help me carry through the month. also some amish markets have closeout bargins. sam's no longer carried curves snack bars and i got two boxes with a total of 48 bars for $5 at an amish market. i also found 100 calorie snack pack granola bars 32 count for $5 to use as treats for viola. 100 calories slightly less sugar and comes in oreo,chips ahoy, and nutter butter. a much better option over the cookies for viola LOL. plus i am helping a local business so that is a good feeling too. amish stores will have good stuff like barley and fresh couscous.i have no shame shopping big lots either for non-perishables like pasta sauces, just read labels b/c some products are high in sugar/salt and some are not. we are forunate to have a lot in our area so i shop wisely and somehow i still manage LOL.

kassia
Thank you! I heard in my area the farmer's market will open some time in September, so I'm going to have to see how it is. I've NEVER shopped at a farmer's market. Someone sent this link on a different forum and it shows where are your local farmer's market and so on http://www.localharvest.org/. Thank you again
Reply With Quote
  #4  
Old 07-21-2008, 07:53 AM
ldy_solana's Avatar
Cathlete
ldy_solana's Profile Fields
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,753
Blog Entries: 6
Default

thanks for the link. i just found some local farms i haven't heard of. i heard there was this thing going up northern VA more about paying so much a month and the farmers will give you so much produce that is in season and available. it showed ppl paid say $50 and hauling at least 2-3 boxes chock full of local veggies. i have been trying to find a local farm in my area for that. esp. with this weather lately i have to have fresh cold crisp veggies. i just can't do anything cooked right now. its just to HOT!!!!
__________________
FITNESS SECTION OF MY WEBSITE

"YOU CAN'T HAVE EVERYTHING,WHERE WOULD YOU PUT IT!"
Reply With Quote
  #5  
Old 07-21-2008, 11:44 AM
fitover40's Avatar
Cathlete
fitover40's Profile Fields
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 3,369
Blog Entries: 7
Send a message via AIM to fitover40 Send a message via Yahoo to fitover40
Default

I sure wish I could feed my family of 4 (2 of them teenage boys) on $400/mth.
__________________
Lisa
Reply With Quote
  #6  
Old 07-21-2008, 12:48 PM
deanie's Avatar
Cathlete
deanie's Profile Fields
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 4,039
Blog Entries: 265
Default

I wish we could!!! I spend $400.00 on food in 2 weeks. I have 2 boys, 12 and 8 plus myself and DH who eat healthy. Fruit and veggies don't last long in this house and those are the most expensive items in my cart! (the only meat we (and by we I mean DH and boys) eat is chicken once a week. Grocery prices are out of control for healthy eaters. (I guess I should add I live in Montgomery County Md. where every thing seems to be expensive!)
__________________
Deanie

www.jerseygirl4565.blogspot.com
Reply With Quote
  #7  
Old 07-21-2008, 01:29 PM
aimtobe's Avatar
Member
aimtobe's Profile Fields
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 26
Default

I agree that you can eat healthy on a small budget, it just takes a little more work. For instance I used to purchase canned beans but I recently switched to dry beans and I cook them myself, much cheaper and I also try to go to farmers markets for fruits and vegetables because they are cheaper.
Reply With Quote
  #8  
Old 07-21-2008, 02:38 PM
sparrow13's Avatar
Cathlete
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,335
Default

Quote:
Originally Posted by aimtobe View Post
I agree that you can eat healthy on a small budget, it just takes a little more work. For instance I used to purchase canned beans but I recently switched to dry beans and I cook them myself, much cheaper and I also try to go to farmers markets for fruits and vegetables because they are cheaper.
I agree. Granted there's just the two of us at home but I still think families can eat healthy on the cheap. As has been mentioned, beans. Fruits and veggies in season. Buy as little meat as possible. If you have a food co-op around, you can usually buy whole wheat pastas and all kinds of rice in bulk, which is much cheaper. If you have the time and energy, make tasty whole grain treats from scratch, instead of buying them at the store. Actually if you have the time and energy, make as much as you can from scratch! I like to take one day a week or so and cook a bunch of stuff and stick it in the freezer. It really is cheaper and,I think, healthier.

HTH! And good luck!

Sparrow
__________________
"The truth you believe and cling to makes you unavailable to hear anything new." - Pema Chodron

Photobucket
Reply With Quote
  #9  
Old 07-21-2008, 02:43 PM
EricaH's Avatar
Cathlete
 
Join Date: Dec 1999
Posts: 1,280
Default

Quote:
Originally Posted by deanie View Post
I wish we could!!! I spend $400.00 on food in 2 weeks. I have 2 boys, 12 and 8 plus myself and DH who eat healthy. Fruit and veggies don't last long in this house and those are the most expensive items in my cart! (the only meat we (and by we I mean DH and boys) eat is chicken once a week. Grocery prices are out of control for healthy eaters. (I guess I should add I live in Montgomery County Md. where every thing seems to be expensive!)
I agree - produce is the most expensive thing in my cart, too. I don't buy organic because I can't afford to spend more than I already do. I have three teenage boys who eat constantly and a little girl, plus DH and myself. We try to eat as inexpensively as possible and still run up huge grocery bills. I can't believe how quickly things add up.
Reply With Quote
  #10  
Old 07-21-2008, 04:09 PM
Jazcam's Avatar
Cathlete
Jazcam's Profile Fields
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 3,105
Blog Entries: 14
Angry

I think main problem is the sharp increase in gas prices. As long as the gas prices increase the cost of food will also increase. They always pass the extra expense to the consumers.

I have a family of 3 and it cost me about $300 every two weeks.
__________________
Robin

Who ever God raises up no one can push down

Reply With Quote
Reply

Bookmarks

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are On
Pingbacks are On
Refbacks are On



All times are GMT -5. The time now is 05:10 AM.


Copyright 1997-2013 Cathe dot Com